Ta strona używa plików cookies.
Pliki Cookies    AKCEPTUJĘ
×

Autorami projektu kawiarni byli architekt Jerzy Cander i architekt Juliusz Marcinowski. Projekt wykonano w Biurze Projektów Budownictwa Komunalnego „Stolica”. Reklama świetlna została zaprojektowana przez Piotra Perepłysia w Pracowniach Sztuk Plastycznych w Warszawie. Budynek został wzniesiony około roku 1974, jednak w 4 numerze „Architektury” z tegoż roku, gdzie projekt jest opisywany, nie podano dokładnej daty jego oddania.

Projekt pawilonu jest próbą pogodzenia budowli stalowej stricte technicznej z krajobrazami i zielenią miejską, którą obserwujemy w jego najbliższym otoczeniu. Budynek usytuowany jest pomiędzy ogrodem botanicznym a wykopem Trasy Łazienkowskiej i idealnie wpisuje się w krajobraz, będąc właściwie niewidocznym na pierwszy rzut oka. Przy tym projekcie architekci świetnie poradzili sobie z wykorzystaniem terenu, nie tylko wpisując się w zastane formy, ale także twórczo je przekształcając. Kawiarnia „Rozdroże” posiada bowiem nie tylko część naziemną, ale także całe zaplecze mieszczące się pod ziemią. Projektanci, umieszczając magazyny, sanitariaty i wszelkie pomieszczenia dostępne wyłącznie dla personelu kawiarni, zaoszczędzili w ten sposób przestrzeń parteru, która w całości przeznaczona jest na restaurację. Co jednak jeszcze ciekawsze, w podziemiach znajduje się mały bar „Piekiełko”, zdolny pomieścić około 30 osób. Takie rozwiązanie przestrzenne pozwoliło oddzielić klientów „barowych” od klientów „restauracyjnych”, co wydaje się być rozsądnym posunięciem ze strony projektantów.

Pawilon kawiarni w pobliżu placu na Rozdrożu powstał w latach 1973-74 razem z budowaną tuż obok Trasą Łazienkowską. W 1974 r. pawilon otrzymał wyróżnienie w konkursie Mister Warszawy na najlepszy budynek wzniesiony w stolicy.

Rozdroże od tego momentu zaczęło tętnić życiem w odsłonie popularnego w tamtym czasie obiektu gastronomicznego. Odwiedzane było przez przedstawicieli mediów, polityków, artystów i przedsiębiorców. Obiekt kształtował kulturę spotkań towarzyskich i rozrywki przez dekady. Popularne spotkania „Herbatka u Tadka” emitowane w telewizji, czy „Nagrody im. Stefana Kisielewsiego” – wymienione wydarzenia to część historii Rozdroża.

Obiekt od lat wpisany jest również na listę zabytków przyrody. Można zobaczyć tu min. okazałe głazy narzutowe, a w sąsiedztwie znajduje się min. Zamek ujazdowski.

Zobaczcie jak wyglądały początki Rozdroża...





Niniejszym, Warszawska Spółdzielnia Gastronomiczna „Centrum” deklarujemy, że nasza firma przyjmuje i stosuje przyjęte przez m.st. Warszawa zasady równego traktowania, ma świadomość odpowiedzialności prawnej za łamanie przepisów zakazujących dyskryminacji i prowadzi działalność wolną od dyskryminacji, w szczególności ze względu na takie cechy jak: płeć, rasa (kolor skóry), pochodzenie etniczne lub narodowość, mogące stanowić podstawę nierównego traktowania, a niemające racjonalnego uzasadnienia z punktu widzenia prowadzonej przez nas działalności.

Copyright © 2024 - Rozdroże 1974. All Right Reserved.